okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne.

Zdrowie i uroda

Wiele osób nie lubi jesieni oraz zimy, dlatego z utęsknieniem czekają na pierwsze słoneczne dni wiosny. Słońce jest doskonałym środkiem przeciwdepresyjnym, dodaje energii do działania i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. W piękną, słoneczną pogodę łatwiej też zdecydować się na aktywności poza domem, a przed nami jeszcze perspektywa lata i urlopu, na który niejednokrotnie czekamy cały rok. Żeby cieszyć się wspaniałym wypoczynkiem zaczynamy go planować już dużo wcześniej. Duży odsetek osób wybiera wakacje nad wodą. Plaża, słońce, złocisty piasek to coś, co pozwoli nam nabrać sił na kolejny intensywny czas w pracy. Warto jednak pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim. Każdy szczegół jest tutaj ważny, również ten związany z zagrożeniem ze strony słońca. Jak wiadomo słońce nie tylko jest naszym sprzymierzeńcem, ale ma również negatywny wpływ na organizm. I o ile na dobre zadomowiły się kremy z filtrem w naszych wakacyjnych torbach, o tyle często zapominany o ochronie oczu, które również są narażone na szkodliwe działanie promieni UV.

Dlaczego ochrona oczu przed promieniami UV jest ważna?

Okulary przeciwsłoneczne do niedawna uznawane były za fanaberię i dodatek służący jedynie do ozdoby, najczęściej dopasowywany do torebki lub butów. Obecnie okulary przeciwsłoneczne stanowią niezbędny element ochrony oczu, które są bardzo delikatne i podatne na działanie promieni UV. Brak ochrony oczu może doprowadzić do groźnych chorób, takich jak zapalenie spojówek i rogówki, uszkodzenie rogówki, zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma, tłuszczyk i skrzydlik. Soczewka i rogówka są naturalnymi barierami, które chronią struktury położone głębiej. Leczenie tych schorzeń najczęściej odbywa się operacyjnie, a zwyrodnienie plamki żółtej może doprowadzić do znacznego pogorszenia wzroku, a nawet jego całkowitej utraty. Wśród chorób spowodowanych negatywnym wpływem promieni UV na oczy są również groźne nowotwory, których leczenie jest trudne i długotrwałe. Jeżeli mamy świadomość zagrożenia, na pewno łatwiej będzie nam podjąć decyzję o zakupie odpowiednich okularów, które będą spełniały przede wszystkim funkcję ochronną.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Przed zakupieniem okularów przeciwsłonecznych ważne jest, żeby zdać sobie sprawę, że mają nie tylko spełniać funkcję ozdoby, ale przede wszystkim chronić wzrok przed promieniami UV. Na pewno okulary bazarowe lub dostępne w drogeriach kuszą nas swoją ceną, ale są plastikowe i nie zapewnią odpowiedniej ochrony. Warto zainwestować w takie, które posiadają filtr UV. Mamy kilka możliwości. Jeżeli potrzebujemy okularów tylko do codziennych aktywności, jak zakupy, spacer, czy nawet plażowanie, wystarczą okulary z filtrem UV 400, które nie przepuszczają promieni UV praktycznie w stu procentach. Jeśli jesteśmy bardziej aktywni i uprawiamy sporty outdoorowe, takie jak jazda na rowerze, żeglarstwo, kajakarstwo, narciarstwo warto, żeby okulary posiadały filtr polaryzacyjny, zapewniający ochronę przed rażącym słońcem odbijającym się od powierzchni. Filtry polaryzacyjne nie tylko redukują refleksy, ale również wyostrzają kontrasty, co jest bardzo pomocne również w czasie jazdy samochodem, szczególnie w słoneczne, bezchmurne dni, kiedy prawdopodobieństwo oślepienia przez słońce jest bardzo duża. Osoby, które mają problemy ze wzrokiem mogą zakupić fotochromy. Takiego rodzaju szkła nie tylko korygują wzrok, ale potrafią się również dostosować do warunków zewnętrznych i w odpowiednim momencie przyciemnić się lub rozjaśnić, dzięki czemu mamy dwa w jednym: korekcję i ochronę wzroku przed słońcem.

Podsumowanie.

Jak widać okulary to nie tylko ozdoba, która ma podkreślić nasz wygląd, ale przede wszystkim ochrona naszego wzroku. Warto mieć zawsze w swojej torbie okulary, które są dopasowane do naszych potrzeb. Całe szczęście obecnie nie trzeba wybierać między modą a ładnym wyglądem, ponieważ dostępnych jest wiele modeli, które nie tylko mają wszelkie potrzebne filtry i zapewniają właściwą ochronę oczu, ale wyglądają modnie i ładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *