Papier do scrapbookingu. Jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie

Hobby

Papier do scrapbookingu będzie stanowić bazę większości naszych prac. Czym się różnią od siebie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Ten artykuł będzie swoistym kompendium wiedzy na temat papieru do scrapbookingu, dzięki niemu będziesz posiadać kompletną wiedzę, która ułatwi Ci podjęcie decyzji przy zakupie.

Pojedyncze arkusze czy zestawy?

W sklepach z materiałami do scrapbookingu, mamy możliwość zakupu pojedynczych arkuszy, a także całych zestawów. Papiery w zestawie, będą powiązane tematycznie i kolorystycznie. Zestawy zawierają zazwyczaj: 12, 24, 36, a nawet 48 arkusze, najczęściej podzielone na równą liczbę wzorów. Zakup bloczków zazwyczaj będzie tańszą opcją, zapłacimy za nie po prostu mniej w przeliczeniu na jeden arkusz.

Pojedyncze arkusze są rzadziej spotykane, jednak z pewnością w świetny sposób również urozmaicą Twoje prace.

Pojedyncze czy dwustronne?

Papiery występują z nadrukowanymi wzorami na jednej stronie lub dwustronnie. Problem z dwustronnymi jest taki, że często nie wiadomo, na który wzór się zdecydować, odrzucając jeden, tracimy możliwość jego wykorzystania.

Rozmiary papieru do scrapbookingu

Producenci przyjęli ogólne normy i zarówno zagranicą, jak i w Polsce mamy podział zazwyczaj na dwa najpopularniejsze rozmiary: 30,5cm x 30,5cm oraz 15,2cm x 15,2cm. Te 0,5cm i 0,2cm zawsze możemy odliczyć, gdyż na tym obszarze znajdziemy podstawowe informacje o papierze tj. nazwa producenta, kolekcji oraz konkretnego wzoru. Dzięki tym informacjom w łatwy sposób znajdziemy kolejne papiery powiązane tematycznie i kolorystycznie, w wyniku czego nasze prace będą bardziej spójne.

Gramatura papieru

Jest to nic innego jak określenie grubości arkusza. Najczęściej spotykamy się z gramaturą o wymiarach od 180 do 250 gramów na metr kwadratowy. Jeżeli wybrany przez nas papier będzie grubszy, a co za tym idzie sztywniejszy – wówczas utrzyma większą liczbę przyklejanych dodatków i ozdób.

Acid-free i lignin-free

Pewnie zastanawiacie się, co oznaczają te dwa pojęcia? Otóż, są to oznaczenia, które mówią nam o ważnych właściwościach papieru.

Acid-free – wolny od kwasu, ma wyższe pH.

Lignin-free – nie zawiera ligniny.

Kupując papier nie zawierający kwasu i ligniny, mamy pewność, że nasze papiery nie zżółkną, zachowają wyrazistość i kolor na długi czas. Ważne, że nie ucierpią również inne wykorzystywane elementy np. zdjęcia.

Wzory, kolory, kolekcje

W sklepach scrapbookingowych mamy olbrzymi wybór papieru do scrapbookingu. Znajdziemy różnych producentów, którzy wprowadzają co raz to nowe kolekcje.

Kupując papier z konkretnej kolekcji, możemy ją uzupełniać o kolejne wzory powiązane tematycznie. Czy możemy używać papieru z różnych kolekcji, od różnych producentów? Zdecydowanie tak! Warto eksperymentować, nadawać swoim dziełom wyjątkowego charakteru. Jednak jest to cenna umiejętność, którą nie każdy posiada, aby prace zachowały spójność i różne wzory łączyły się płynnie między sobą.

Podsumowanie

Przygotowując się do zakupu papieru do scrapbookingu, warto się zapoznać z powyższymi informacjami. Z roku na rok, mamy do wyboru coraz większą liczbę wzorów, na rynek wkraczają kolejni producenci, chcący pozyskać klientów. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto również pamiętać o prawidłowym przechowywaniu niewykorzystanych papierów, umieszczając je np. w przekładkach, kopertach czy segregatorach. Sklep scrapbooking Scrap Shop posiada szeroki asortyment papierów do scrapbookingu w znakomitych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *