nawadnianie kropelkowe

Sposoby nawadniania

Dom

Z roku na rok zauważalne są zmiany klimatyczne. W regionie, w którym położony jest nasz kraj zaczynają dominować suche oraz upalne lata. Typowy jest także niedobór opadów deszczu. W takiej sytuacji rolnicy oraz ogrodnicy muszą nieco bardziej zadbać o swoje uprawy.Szczególnie ważne jest dostarczenie roślinom dodatkowej porcji wody. Nawodnienie ogrodów i pół uprawnych sprawia, że plony są obfite, a podwórka, rabaty i grządki atrakcyjnie się prezentują.

Czy tradycyjne podlewanie jest opłacalne?

 Myśląc o podlewaniu podwórka lub trawnika, pierwsze co przychodzi do głowy to węże ogrodowe oraz konewki. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się na nieco większych obszarach, a intensywność wydobywającej się ze szlaucha wody można ustawić za pomocą zraszaczy. Drugi sposób nawadniania można zastosować, jeśli chce się dostarczyć wodę na niewielki teren. Obie metody nawadniania łączy jedna cecha. Jest nią konieczność przeznaczenia na prace ogrodowe dużej ilości czasu. Dlatego też na przykład osoby zapracowane nie będą wstanie aż tak bardzo poświęcić się pielęgnacji podwórka. W ich przypadku powinno się postawić na szybkość połączoną z wysoką skutecznością podjętych działań. Niekiedy takie formy nawadniania mogą wiązać się marnowaniem wody. Aby zminimalizować koszty i obniżyć rachunki za wodę dobrze jest wykorzystywać do nawadniania wodę pochodzącą ze studni lub nagromadzoną w specjalnym pomieszczeniu deszczówkę.

Jakie są popularne rodzaje nawodnień?

Alternatywą dla tradycyjnych form nawadniania są nieco bardziej zautomatyzowane,współczesne rozwiązania. Należą do nich na przykład:

 • podlewanie zraszaczami – statycznymi oraz obrotowymi
 • nawadnianie mikrozraszaczami
 • nawadnianie liniami kroplującymi
 • węże nawilżające
 • węże zraszające dwufunkcyjne

Może tak nowoczesne nawadnianie?

 Wymienione systemy automatycznego nawadniania cechują się dużą popularnością. Wszystko przez to, że w dużej mierze ułatwiają pielęgnację ogrodu letnią porą. Ich zautomatyzowanie pozwala przede wszystkim na określenie tego jak wiele wody będzie wydobywać się na zewnątrz. Wiąże się z tym wiele korzyści. Przede wszystkim rośliny otrzymują tyle wody ile potrzebują – jeśli są wyjątkowo delikatne można zastosować wobec nich nawet mikrozraszacze, które wydzielają wodną mgiełkę. Rozsądne gospodarowanie wodą minimalizuje ryzyko występowania kałuż na trawniku, dzięki czemu rośliny nie stoją w wodzie, co również nie jest dla nich dobre. Przede wszystkim dba się także o środowisko naturalne, ponieważ woda się nie marnuje. Mało tego,nie trzeba już spędzać długich godzin w ogrodzie. Wystarczy odpowiednio ustawić zraszacze i nawet, jeśli zapomni się o podlewaniu, automatyczny system nawadniania wykona całą pracę za nas.

Jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę dobierając metodę nawadniania?

Jedno jest jednak pewna, nie każda z metod podlewania sprawdzi się we wszystkich miejscach. Niektóre obszary są przystosowane dostosowania jednego sposobu, a w innych takie samo rozwiązanie wcale się nie sprawdzi. Jakie czynniki należy więc uwzględnić podczas wyboru sposobu nawadniania? Do najważniejszych kwestii należą:wielkość obszaru, typ ukształtowania terenu, gatunek roślin orazich zapotrzebowanie na wodę, stopień wysuszenia gleby.

Gdzie konieczne jest dostarczanie wody podczas suszy?

Wszystkie wymienione powyżej sposoby nawadniania można stosować na różnych przestrzeniach. Węże ogrodowe, zraszacze oraz linie kroplujące są naprawdę uniwersalne, a ich zastosowanie jest szerokie. Najczęściej dodatkowe nawadnianie sprawdzi się w miejscach takich jak:

 • ogrody
 • podwórka
 • parki
 • plantacje
 • obszary zielone różnego typu
 • boiska sportowe
 • tereny rekreacyjne
 • pola uprawne
 • rabaty kwiatowe
 • szklarnie
 • sady
 • warzywniki

Dlaczego warto zadbać o dodatkowe podlewanie?

Przedłużająca się susza może być niezwykle niebezpieczna. Większość rzek wtedy wysycha, a w lasach panuje wysokie zagrożenie pożarowe.Zagrożony jest także stan roślin, które wzrastają w naszych ogrodach, podwórkach, rabatach, sadach i polach uprawnych. Aby uratować je konieczne jest zadbanie o dodatkowe nawodnienie. Dzięki temu w pierwszej kolejności możliwe jest zagwarantowanie atrakcyjnego wyglądu otoczenia naszego domu. Druga korzyść to wzrost jakości plonów. Kolejna mocna strona wiąże się z tym, że zamontowanie systemów nawadniania uniezależnia stan roślin od panujących warunków atmosferycznych. Wyjątkowymi zaletami wyróżniają się również urządzenia do automatycznego podlewania. Są one w pełni zautomatyzowane i posiadają specjalne oprogramowanie, które można ustawić tak, aby zraszacze uruchamiały się o konkretnych porach.

Podsumowanie

Jednak samozaopatrzenie się w sprzęty umożliwiające korzystanie z któregoś z wymienionych powyżej sposobów nawadniania nie wystarczy.Niezbędne jest zdobycie wiedzy, która podpowie kiedy jest najlepszy czas na podlewanie. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby nie robić tego w pełnym słońcu. Bowiem mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia roślin. Dodatkową wodę najlepiej jest dostarczać stopniowo i to w godzinach porannych lub wieczornych. Wtedy uprawy zostaną schłodzone oraz nawodnione zgodnie z ich potrzebami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *