meble na wymiar warszawa

W jakim stylu zaprojektować mieszkanie?

Dom

Aranżacja mieszkania od podstaw to spore wyzwanie, w którym warto wziąć pod uwagę wiele czynników. Istotne są możliwości wnętrza, jego powierzchnia, ulubiona stylistyka użytkowników, a także funkcjonalność i wygoda codziennego użytkowania wnętrz. Przy urządzaniu mieszkania pamiętajmy, że nie aranżujemy go po to, by robiło wrażenie, ale po to, by się w nim po prostu dobrze mieszkało.

Jednym z pierwszych kroków, jakie należy zrobić przy projektowaniu wystroju wnętrza jest decyzja, w jakiej stylistyce będzie ono urządzone. Owszem, czasem zdarzają się mieszkania czy domy, w których każde pomieszczenie urządzone jest w innym stylu. Jednak aby osiągnąć doskonały efekt bez jednoczesnego kiczu, trzeba w to włożyć wiele wysiłku. O wiele lepszym rozwiązaniem jest utrzymanie jednolitej stylistyki we wszystkich wnętrzach. Wybór konkretnego stylu zależny jest przede wszystkim od upodobań użytkowników.

Salon industrialny

W każdym domu i mieszkaniu najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem jest salon. To tutaj spotykamy się z rodziną czy przyjmujemy gości. Wystrój salonu powinien łączyć w sobie efektowny wygląd z wysoką funkcjonalnością. Ciekawym pomysłem, który z pewnością spodoba się osobom lubiącym nowoczesne, oryginalne rozwiązania, jest salon w stylu industrialnym. Ta stylistyka, choć dopiero od kilkunastu lat jest w modzie, w rzeczywistości ma dużo głębsze korzenie. Powstała w latach 50-tych XX wieku w USA, gdzie pojawiła się potrzeba zamiany na wnętrza mieszkalne wielkich powierzchni magazynów i starych fabryk.

W stylu industrialnym bardzo ważna jest surowość i chłód, którą uzyskamy przy pomocy odpowiednio wybranych kolorów i materiałów. Ściany w salonie powinny być jednolitego koloru, który będzie tłem dla innych elementów wystroju. Świetnie sprawdzi się też surowa cegła, najlepiej na jednej, najbardziej widocznej ścianie. Meble industrialne to przede wszystkim geometryczne kształty, a także sporo metalu. Jeśli kanapa, to na metalowych nogach. Jeśli stół, to wyglądem przypominające stoły fabryczne czy warsztatowe. Ogromną pracę w stylu industrialnym robią dodatki – im starsze i bardziej efektowne, tym lepiej. Stary telefon, maszyna do szycia, dawna fabryczna lampa z pewnością będą przyciągały uwagę. Nie zapominajmy również o oświetleniu – doskonale wyglądają metalowe lampy siatki lub oświetlenie stylizowane na fabryczne.

Minimalistyczne wnętrza

Podczas gdy jedni użytkownicy decydują się na surowość i chłodny klimat w stylu industrialnym, inni wolą ten chłód uzyskać za pomocą minimalistycznego podejścia do wystroju wnętrza. Nowoczesne mieszkania bardzo często powstają w duchu minimalizmu, gdzie mniej znaczy lepiej. Minimalizm bardzo dobrze sprawdza się w niewielkich mieszkaniach, w których nie mamy dużej powierzchni, aby zaszaleć ze stylistyką. Wtedy lepiej jest wybierać proste rozwiązania, które nie będą przytłaczały i tak niezbyt dużego wnętrza. Minimalizm to przede wszystkim jasne, jednolite ściany, proste meble o geometrycznych liniach, równie prosta aranżacja okien. W stylu minimalistycznym niewiele jest ozdób, dekoracji, ozdobnych elementów wystroju. Chłód i prostotę uzyskujemy za pomocą jak najmniejszej ilości detali. Oczywiście, w takim wnętrz można również sobie pozwolić na niewielkie dekoracje. Najlepiej, aby były one w intensywnych kolorach lub kontrastowały z innymi elementami wystroju. Będą mocnym akcentem aranżacyjnym, który nieco przełamie chłodną, minimalistyczną monotonię.

Salon w stylu art deco

Na zupełnie przeciwnym biegunie niż styl minimalistyczny czy industrialny znajdziemy wnętrza w stylu art deco. Ta stylistyka to przede wszystkim bogactwo, przepych, luksus, mnóstwo dodatków, dekoracji i zdobień. Stylistyka art deco nawiązuje do dawnych epok, a jednocześnie jest otwarta na nowoczesne rozwiązania. W salonie art deco z pewnością świetnie będą wyglądać antyki lub meble stylizowane na antyki, pełne zdobień, ornamentów, ciekawych faktur i kolorów. Tłem dla wnętrza powinny być podłogi i ściany w kolorystyce czarno-białej lub pełne ciekawych wzorów. W stylistyce art deco powinno być wiele różnych kolorów, wzorów, materiałów, a także sporo połysku i gry świateł. Doskonałym rozwiązaniem będą eleganckie, kryształowe żyrandole, które podkreślą charakter wnętrza. Planując aranżację salonu w stylu art deco warto bardzo dobrze zapoznać się z zasadami tego stylu. Należy bowiem stworzyć inspirujące, eleganckie i niezwykłe wnętrze, ale bez nadmiernej przesady czy przeładowania. Dodatki w tej stylistyce są potrzebne, a wręcz są nieodłącznym elementem stylu, powinny być jednak wybierane z umiarem.

Sprawdź ofertę mebli na wymiar Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *