Kuchnia z wyspą – chwilowa moda czy wygodne rozwiązanie?

Kuchnia z wyspą – chwilowa moda czy wygodne rozwiązanie?

Nie da się ukryć, ze kuchnia z wyspą stanowi nowoczesne rozwiązanie, na które wiele osób decyduje się podczas urządzania mieszkania. Kuchnia z wyspą sprawdza się w dużych lub otwartych przestrzeniach, gdzie często decydujemy się na połączenie salonu z kuchnią i jadalnią. Jakie zalety ma kuchnia z wyspą? Jakie wymiary powinna mieć, by zachowana została pełna wygoda użytkowania kuchni? A może kuchnia z wyspą to jedynie chwilowa moda i takie rozwiązanie nie jest konieczne? Postaramy się w krótkim tekście opisać, czym jest kuchnia z wyspą, a także omówić zalety i wady takiego rozwiązania. Zapraszamy do lektury.

Kuchnia z wyspą – zalety takiego rozwiązania

Kuchnia z wyspą doskonale sprawdza się w dużych przestrzeniach, gdzie nie możemy narzekać na brak miejsca. Takie rozwiązanie z pewnością będzie wygodne dla wielu osób, które lubią spędzać czas z rodziną i wspólnie przygotowywać posiłki. Kuchnia z wyspa, która jest połączona z salonem, świetnie sprawdzi się dla rodzin, które lubią ze sobą przebywać. Ponadto otwarta kuchnia, czyli połączona z salonem i jadalnią, to doskonałe rozwiązanie dla osób, lubiących zapraszać gości. Podczas spotkań z przyjaciółmi goście mogą zgromadzić się wokół wyspy, wspólnie gotując, lub po prostu gospodarz, zajmujący się przygotowywaniem posiłków, nie musi opuszczać towarzystwa. Kuchnia z wyspą w otwartym salonie to także widok na cały salon. Dzięki temu możemy z powodzeniem nie tylko rozmawiać z domownikami, ale także oglądać ulubiony serial. Jednak tutaj należy pamiętać, by tak zwany trójkąt roboczy był dobrze zaplanowany, dlatego projekt kuchni warto dokładnie przemyśleć.

Co ważne, kuchnia z wyspą to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Wyspa łączy oba pomieszczenia, czyli kuchnie i salon, jednocześnie zapewniając łatwiejszą komunikację tych dwóch pomieszczeń i odciążając szafki kuchenne. Z powodzeniem możemy w niej umieścić część sprzętów lub naczyń.

Kuchnia z wyspą – jakie powinna mieć wymiary?

Kuchnia, która jest otwarta, ma zazwyczaj kształt litery U, a by umieścić w niej wyspę, jej wymiar powinien mieć co najmniej 360 cm długości. Jest to niezwykle ważne, jeśli chcemy, by nasza kuchnia z wyspą była komfortowa i spełniała swoją rolę. Należy pamiętać, że duży blat to ogromna wygoda podczas przygotowywania posiłków.

Kuchnia z wyspą a strefa gotowania

Kuchnia z wyspą może mieć zainstalowaną na wyspie kuchenkę, a nie jedynie stanowić oddzielny blat. Wszystko zależy od naszych preferencji i oczekiwań. Jeśli zdecydujemy się na to, by kuchenka znalazła się na wyspie, konieczne będzie zainstalowanie nad nią okapu, by zadbać o odprowadzenie powietrza z wyciągu do komina wentylacyjnego.

Kuchnia z wyspą a oświetlenie

I tutaj pojawia się nie lada problem. Często nasza kuchnia z wyspą jest źle oświetlona. Konieczne jest, by pamiętać o tym, żeby światło zamieścić nie tylko pod sufitem czy w suficie, ale również bezpośrednio nad wyspą. Pamiętajmy, że kuchnia z wyspą wymaga innego i dokładniejszego oświetlenia niż zwykła kuchnia, by ułatwić w niej pracę. Nie da się ukryć, że najlepszym rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się w kuchni z wyspą, są lampy wiszące bezpośrednio nad blatem wyspy. Doskonale oświetlą nam miejsce przygotowywania posiłków. A skoro już o oświetleniu mowa, w nowoczesnej kuchni należy pamiętać nie tylko o odpowiednim rozmieszczeniu oświetlenia, ale również gniazd elektrycznych.

Kuchnia z wyspą – wady

Nie ma rozwiązań idealnych i niestety, kuchnia z wyspą również ma swoje wady. Decydując się an taką otwartą przestrzeń, musimy mieć świadomość, że wszystkie zapach, podczas gotowania, będą rozmieszczały się po salonie, a nawet całym mieszkaniu, jednak można to zminimalizować w odpowiedni sposób. Ponadto podczas pracy w kuchni możemy niekiedy przeszkadzać innym domownikom.

Kuchnia z wyspą – podsumowanie

Kuchnia z wyspą z pewnością nie jest chwilową modą, bo jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, które daje nam wiele możliwości zarówno urządzenia przestrzeni, jak i wspólnego czasu spędzania z rodziną, nawet podczas przygotowywania posiłków. Jednak należy pamiętać o tym, by dokładnie wszystko przemyśleć i wybrać rozwiązanie optymalne, a nie kierować się trendami. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy DelForm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *